Historyczna. Wojenna
Literatura wojenna i historyczna - tym dość ogólnym określeniem obejmowana jest twórczość literacka powstała w czasie II wojny światowej lub później, koncentrująca się wokół spraw z nią związanych. Zaliczane są do niej również dzieła literackie dotyczące konfliktów wojennych, które rozgrywają się w XXI w. Polska literatura wojenna to przede wszystkim dzieła powstałe podczas okupacji, powojenna literatura faktu, a także twórczość konspiracyjna i emigracyjna. Dobrymi książkami wojennymi zachwycą się nie tylko pasjonaci historii czasów II wojny światowej, ale i osoby których interesują współczesne konflikty między państwami.
Literatura wojenna jest trudnym gatunkiem, bo podejmowana tematyka nieodzownie związana jest z okrucieństwem, ekstremalnymi przeżyciami i walką o życie. Książki wojenne poruszają temat działań militarnych, śmierci, masowej zagłady, a także sytuacji człowieka w czasach apokaliptycznych. Książki wojenne to nie tylko powieści poświęcone wojnie i wojenne książki historyczne, to także przejmujące reportaże, biografie, pamiętniki i literatura poświęcona życiu obozowemu.
W kategorii literatury wojennej w BeMyBook znajdziecie najlepsze i najbardziej znane książki o wojnie, w tym również lektury szkolne o tematyce wojennej. Klasyką gatunku z pewnością są: „Paragraf 22” Josepha Hellera oraz „Na Zachodzie bez zmian”, której autorem jest Erich Maria Remarque. Pierwsza, chyba najsłynniejsza powieść o II wojnie światowej, utrzymana jest w konwencji czarnego humoru, ukazuje bezsens wojny i armii jako instytucji. Druga, przejmuje grozą, okrucieństwem i bezsensem wojny. Jej bohaterowie, podobnie jak sam autor, należą do „straconego pokolenia”: pokolenia, którego młodość przepadła w okopach pierwszej wojny światowej. Książki wojenne o tematyce obozowej to literatura skupiająca się na historii walki o życie ludzi, którzy przez wojnę znaleźli się w ekstremalnych warunkach obozów. Doskonała i przejmująca książka w tej kategorii to „Król szczurów” Jamesa Clavella, która opowiada historię więźniów japońskiego obozu jenieckiego Changi. Inną propozycją w tej kategorii jest piękna i wzruszająca powieść wojenna o miłości - „Tatuażysta z Auschwitz” autorstwa Heather Morris. Specjalną kategorią gatunku są książki wojenne dla dzieci i młodzieży. Ich lektura pomoże zrozumieć najmłodszym czytelnikom czym jest wojna, ale bez straszenia i epatowania okrucieństwem. Doskonałymi opowiadaniami o wojnie dla dzieci są: „Listy w butelce opowieść o Irenie Sendlerowej” Anny Czerwińskiej - Rydel lub „Asiunia” Joanny Papuzińskiej – obie książki to niezwykła i wzruszająca literatura faktu o wojnie dla najmłodszych.