Dżuma, cholera, trąd, czarna ospa, grypa hiszpanka, Covid-19 ... Śmiertelne choroby, plagi, zarazy, epidemie, które od wieków nękały świat od zawsze budziły strach i odrazę ludzi. W tym zestawieniu prezentujemy niezwykłe książki o epidemiach i choć ich tematyka jest przerażająca, to od lat budzi olbrzymie zainteresowanie. Nic dziwnego, apokaliptyczna tematyka jest straszna, ale i fascynująca. Książki o epidemiach mają też pewne właściwości terapeutyczne. Źródłem lęku przed chorobami była i jest głównie niewiedza. W danych czasach przyczyn plag i chorób szukano w nadprzyrodzonych siłach. Pandemie były karą za grzechy ludzkości. Rozwój nauki i medycyny zmienił podejście społeczeństwa, jednak lęki i strach przed niewidzialnymi wirusami mogącymi szybko zawładnąć ludzkimi organizmami nadal są głęboko zakorzenione w ludzkiej świadomości.
Epidemie są zjawiskami niezwykłymi i można je analizować w naprawdę wielu płaszczyznach. Oprócz oczywistej – medycznej, mają przemożny wpływ na życie społeczne, polityczne i gospodarcze. Bardzo ciekawa jest analiza wpływu epidemii na zagadnienia socjologiczne i psychologiczne. O tym jak bardzo epidemia może wypłynąć na życie całych społeczeństw pokazała ostatnia pandemia Covid-19.
Największe zarazy, plagi i pandemie w dziejach świata – to temat przewodni poniższej prezentowanych książek. Choć wydaje się, że świat podnosi się z pandemii Covid-19, tak naprawdę nie wiemy, kiedy i gdzie nastąpi kolejna pandemia, ale niemal pewne jest, że ona nadejdzie...Czy jesteśmy na nią gotowi?
„Co nas (nie) zabije. Największe plagi w historii ludzkości”, Jennifer Wright
Światowe pandemie przedstawione z dystansem, a nawet lekkim poczuciem humoru. Autorka przytacza historie pojedynczych osób: zarażonych i tych, którzy starali się im pomóc. Próbuje zbadać skąd wzięły się poszczególne choroby, jak się rozprzestrzeniały i w jaki sposób ludzie radzili sobie w czasach epidemii. Rzetelne opisy, obszerna bibliografia oraz serie zdjęć – to atuty tej książki.
„Grypa. Sto lat walki”, Jeremy Brown
Śmiertelna pandemia grypy „hiszpanki” z 1918 roku zabiła kilkadziesiąt milionów ludzi! Jeremy Brown zgłębia budzącą grozę i złożoną historię wirusa grypy, przybliża obecny stan badań i pyta o przyszłość, bo pomimo upływu 100 lat od tych przerażających wydarzeń, biorąc pod uwagę zdolność do mutacji i zaraźliwość tego wirusa, grypa nadal jest realnym zagrożenie dla świata.
„Zaraza”, Jerzy Ambroziewcz
Wrocław, rok 1963. „Zaraza” to fabularyzowany reportaż o epidemii ospy, która zdawała się być chorobą zapomnianą i zakwalifikowaną do czasów minionych. Książka pokazuje miasto w czasach epidemii z innej, nie popularnonaukowej perspektywy. W historii Polski wydarzenia opisywane w tej książce są mało znane, głównie z powodu ówczesnej cenzury i propagandy. Autor dużą uwagę poświęcił studium społecznej psychologii, to jak społeczeństwo reagowało na sytuację zagrożenia i jak bardzo choroba zmieniła międzyludzkie stosunki. Zamknięte miasto, strach, zamaskowani funkcjonariusze – te opisy przywodzą na myśl jedną z najbardziej znanych książek o epidemiach „Dżumę” Alberta Camusa.
„Epidemie. Krótka historia”, Anna Trojanowska
Przerażające choroby, plagi i zarazy: cholera, dżuma, trąd, ospa, krwotoczne gorączki rodem z Afryki, powietrze morowe – informacje o zarazach bardzo często znaleźć można w kronikach i aktach miejskich czy klasztornych prowadzonych w wiekach minionych. Ta książka zabierze Was w mroczną podróż po historii najbardziej przerażających plag i zaraz w historii świata.
„Plandemia COVID-19”, Bruce Fife
Książka pomoże Wam oddzielić prawdziwe informacje na temat pandemii Covid-19, od tych fałszywych. Natłok informacji i liczne „teorie spiskowe” powodują lęk i społeczną frustrację. Tak książka pokazuje jak nie dać się pandemii i zachować trzeźwe spojrzenie nawet czasach zarazy.
„Wielkie zarazy ludzkości”, Maciej Rosalak
Czy mikroby, wirusy, bakterie rządzą światem? Zobacz jak choroby i zarazy wpływały na historię świata! Czy wiecie, że grypa „hiszpanka” uśmierciła więcej ludzi niż I wojna światowa? Dlaczego dżuma, czyli „czarna śmierć”, która szalała w całej średniowiecznej Europie ominęła ziemie polskie? Jak trąd wpłynął na dzieje Ziemi Świętej? Kiła, zwana w Polsce „francuską chorobą”, a w Rosji „polską przypadłością”, siała spustoszenie w Europie w XV wieku. Czyżby wysoka łysina Elżbiety I była efektem leczenia kiły rtęcią? Odpowiedzi znajdziecie w tej niezwykłej książce o plagach i zarazach świata.
„Planeta wirusów. Czy wirusy sterują życiem na Ziemi?”, Carl Zimmer
Dzięki tej książce spojrzycie na wirusy z innej perspektywy. Poznajcie wirusy – grupę niezwykłych mikrotworów, które balansując na cienkiej granicy między życiem i martwą materią są współodpowiedzialne za krążenie pierwiastków na Ziemi, regulują klimat całej planety, a miliardy lat temu przyczyniły się do powstania życia na Ziemi.
„Cholera i inne choroby”, Łukasz Kaniewski
Na koniec książka o wirusach i epidemiach, ale w wersji dla małych czytelników. Człowiek, zwłaszcza mały, zwykle boi się tego czego nie zna. Dzięki tej zabawnej książce dzieci mogą poznać nie tylko zakaźne choroby, ale przede wszystkim zobaczyć jak działa ich organizm, jak wirusy i zarazki wyglądają, a przede wszystkim jak dbać o zdrowie, by organizm stał się zdrowy i bardziej odporny na wirusy.