Wpływ środowiska naturalnego na zdrowie jest oczywisty. Badania naukowe wyraźnie pokazują jak ważną rolę dla naszej psychiki ma kontakt z przyrodą. Zieleń działa odprężająco, pomaga na szybszą regenerację, dodaje energii, wzmacnia wewnętrzny spokój i optymizm. Niestety, nie każdy może sobie pozwolić na codzienny spacer w lesie, parku czy po łące, dlatego tak ważne jest to, żeby samodzielnie, „na zielono” aranżować swoje najbliższe środowisko, nieistotne czy jest nim duży ogród czy balkon.
Na etapie projektowania zielonej przestrzeni warto odpowiedzieć sobie pytanie jakie mamy oczekiwania i jak lubimy spędzać czas wolny. Czy pielęgnacja roślin i kwiatów to nasze hobby, czy priorytetem jest zielony trawnik, na którym będą się bawiły dzieci, a może do szczęścia wystarczy nam tylko zaciszny kąt, gdzie w otoczeniu zieleni, na ulubionym leżaku będziemy czytać książki. Niezwykle istotne są też naturalne warunki takie jak: przestrzeń, orientacja terenu czy zasoby glebowe.
Właśnie ta różnorodność preferencji oraz zasobów powoduje, że niezbędne jest odpowiednie przygotowanie teoretyczne. Dzięki fachowej literaturze nie tylko uaktualnimy i usystematyzujemy wiedzę ogrodniczą, ale też unikniemy wielu błędów i zaoszczędzimy środki finansowe. Dotyczy to nie tylko amatorów, ale również osób zajmujących się zawodowo projektowaniem zieleni, działkowiczów czy doświadczonych ogrodników.
Dobry poradnik ogrodniczy powinien prezentować w sposób prosty i przejrzysty najistotniejsze zagadnienia. Jak prawidłowo zaprojektować ogród? Jak dobierać rośliny, jak je sadzić, pielęgnować i nawozić? Jak radzić sobie ze szkodnikami i chorobami? Jak budować i aranżować małą, ogrodową architekturę? Jak samodzielnie założyć zielnik czy warzywnik? Odpowiedzi znaleźć można w książkach: „Wielka księga ogrodnika i działkowca” lub „Katalog roślin. Drzewa krzewy byliny”. Najnowsze wydanie tej ostatniej pozycji zostało wzbogacone o działy związane z roślinami tarasowymi, trawami oraz planowaniem przestrzeni ogrodu. Dla osób interesujących się ziołami i ziołolecznictwem godną uwagi pozycją będzie „Ziołowy ogród”, zaś dla miłośników roślin ozdobnych „Wielka księga kwiatów” lub „Co gdzie rośnie. 1900 roślin ogrodowych na każde stanowisko”, zawierająca gotowe propozycje kompozycji roślin z uwzględnieniem ich preferencji, pokroju, wielkości, a także koloru i czasu kwitnienia. Dzięki niej z łatwością można zaaranżować piękny, zielony zakątek na tarasie lub w ogrodzie.
Dobra książka ogrodnicza będzie doskonałym prezentem dla kogoś lub dla siebie. Może od takiej lektury rozpocznie się i nasza „gra w zielone”? J